Novinky

Iniciativa No More Ransom pomohla více než 28 000 uživatelů – slaví 1. narozeniny -

Přesně před rokem, 25. července 2016, byla nizozemskou národní policií, Europolem a společnostmi McAfee a Kaspersky Lab spuštěna iniciativa No More Ransom. V současnosti, kdy se hrozba ransomwaru stále častěji objevuje na předních stranách novin, se k iniciativě přidalo již více než 100 partnerů, aby společně čelili útokům na firmy, vlády a jednotlivé uživatele po celém světě.


Prevence je lepší než léčba

Hrozba ransomwaru postupně sílila od roku 2012. Kyberzločince na této metodě láká vidina snadného výdělku a implementace. Každé čtvrtletí se objevují nové ransomwarové rodiny, nové varianty stávajících a nové útoky. Hrozba se tak neustále vyvíjí, přičemž je čím dál nenápadnější ale zároveň ničivější. Mnohem častěji se zaměřuje na firmy, protože oproti jednotlivým uživatelům existuje u firem daleko větší potenciál v návratu investic.

Zákeřný ransomware WannaCry z poloviny května napadl více než 300 000 firem ve 150 státech světa. Během několika málo dní ochromil jejich kritickou infrastrukturu a ovlivnil podnikání. Další společnosti se ještě dnes potýkají s komplikacemi způsobenými útoky ExPetr z 27. června.

Celkový počet uživatelů, kteří se setkali s ransomwarem mezi dubnem 2016 a březnem 2017, stoupl o 11,4 % v porovnání s předchozími 12 měsíci (celosvětově stoupl počet z 2 315 934 na 2 581 026 napadených uživatelů).

 

První rok iniciativy No More Ransom

Na stránkách je v současnosti dostupných 54 dešifrovacích nástrojů schopných odemknout data 104 ransomwarových rodin. Poskytlo je 9 různých partnerů. Doposud dokázaly odšifrovat více než 28 000 zařízení, čímž kyberzločince připravily o zhruba 8 milionů Euro ve výkupném (okolo 208 milionů Kč).

Od svého spuštění navštívilo portál více než 1,3 milionu unikátních návštěvníků. V den útoku WannaCry, 14. května, navštívilo tuto stránku 150 000 uživatelů.

Platforma No More Ransom je nyní dostupná ve 26 jazykových mutacích. Mezi nejnověji přidané jazykové verze patří i čeština.

 

Více než 100 partnerů

Do iniciativy No More Ransom je dnes zapojeno 109 partnerů včetně přidružených, podporujících a zakládajících.

Mezi nejnovější členy z privátního sektoru patří: Bitsight, Fortinet, Claranet, CERT.BE, vpnMentor, KISA (Korean Internet & Security Agency), Global Forum on Cyber Expertise (GFCE), Bournemouth University (BU), EST Security, TWCERT/CC, InterWorks a další. Zapojily se i čtyři státní orgány činné v trestním řízení z České republiky, Řecka, Hong Kongu a Íránu.

Za úspěchem iniciativy No More Ransom stojí všechny zúčastněné organizace. Bez spolupráce soukromého a státního sektoru by ho nebylo možné dosáhnout. Spojením sil organizace posilují schopnost čelit kyberzločincům a zamezit jim v útocích na jednotlivé uživatele, komerční společnosti a kritickou infrastrukturu. 

 

Zpět
Kaspersky Anti-virus Logo
Copyright © 1997 - 2009 Kaspersky Lab.
All rights reserved. Industry-leading Antivirus Software